RODINNÉ TRAGÉDIE

Prokletí

Kletba je vyjádřená žádost k "nadpřirozeným" silám, aby někomu vznikla škoda nebo jej potkal zlý osud. Vyslovením kletby se určitá osoba stane prokletou, tj. po určité době tuto osobu postihne nějaké neštěstí. Prokletí se ale nemusí vztahovat jen na osoby, ale také na celé rodiny, různé předměty, sídla, místa apod. 

Prokletí se projevuje určitými známkami: duševní zhroucení, opakované nemoci, časté nehody a "nešťastné události", série předčasných úmrtí, sebevražd, nevysvětlitelných úmrtí ... 

Za téměř pěti set letou historii rodu Nebeských lze vysledovat řadu tragických úmrtí či úmrtí v předčasném věku. Z generace na generaci se předává právě i informace o prokletí tohoto rodu ...  

Tragédie

Mimo literární význam se jako tragédie označují především různé neblahé až katastrofické události, pohromy. Jedná se především o nečekanou událost velkého rozsahu, která negativním způsobem pozměňuje předchozí stav prostředí. Charakterizuje jí buď velký počet lidských obětí, nebo rozsah škod. Mnoho lidí věří, že příchod katastrof je spojen s astronomickými událostmi či zásahy božstva, ale jejich propojení nebylo nikdy vědecky prokázáno. Předpokládá se tedy, že katastrofa je výsledkem pouhých náhodných událostí, které na sebe navazují a zvyšují svůj dopad. 

Za přírodní katastrofy v našich přírodních podmínkách můžeme považovat zejména silné větry, bouřky, krupobití, dlouhodobá sucha, povodně, sesuvy půdy a laviny či požáry. Z ostatních katastrof lze jmenovat různé epidemie či pandemie (= epidemie, která zasahuje více kontinentů), hladomor, války či dopravní nehody.

I tragédie se rodu Nebeských nevyhnuly - celkem šestkrát vyhořel statek v Brozánkách a na jeho opravu se vždy skládalo celé příbuzenstvo. Nebeským se evidentně vyhnuly morové rány, ale už ne epidemie cholery či tuberkulózy. Také Třicetiletou válku Nebeských evidentně přežili, i první a druhou světovou válku, méně pak český odboj - řada předků skončila pod gilotinou nebo na Kobyliské střelnici. 


A právě informace, že náš rod měl být proklet a události, které rod v minulosti dávné i té méně dávné provázely, mě přivedly k tomu, že jsem tyto tragédie chtěla zmapovat blíže:

01. Jiřík Nebeský a Anna - Brozánky č.p. 2 (zemřel asi v 51 letech)

02. Ludmila Nebeská a Adam Převozník - Brozánky č.p. 2 

03. Jiří Nebeský a Alžběta Jakoubková - Brozánky č.p. 2 (zemřel asi v 52 letech)

04. Adam Nebeský a Marie - Brozánky č.p. 2 (zemřel asi ve 48 letech)

05. Daniel Nebeský a Kateřina Peluňková - Brozánky č.p. 2 (zemřel v 54 letech, z gruntovní knihy víme, že syn Adam zemřel ve 47 letech jako nedostatečný, hloupý a chromý, syn Jiří zemřel asi v 54 letech jako nedbalý a nepozorný)

06. Václav Nebeský a Lidmila - Brozánky č.p. 2

07. Václav Nebeský a Alžběta Štruplová - Brozánky č.p. 2 (zemřel v 64 letech)

08. Daniel Nebeský a Alžběta Riglová - mlynář v Roudníčku č.p. 7 (zemřel asi v 54 letech, jeho matka zemřela 2 dny po jeho porodu, jedna jeho dcera zemřela na zimnici, druhá dcera zemřela na škrkavky, další dcera zemřela na spalničky, jediný syn zemřel ve stejný den jako jeho sestra také na spalničky, další dcera zemřela na vodnatelnost, po převzetí mlýnu dcerou Rozálií se jí a Pavlu Šleinerovi narodilo 8 dětí, z nichž pět zemřelo. Pavel Šleiner jen na přelomu července a srpna 1850 pochoval 5 členů své rodiny - příčinou byla epidemie úplavice)

09. Marie Nebeská - svobodná matka v Budyni (zemřela asi v 52 letech)

10. Anna Nebeská - svobodná matka v Budyni

11. Václav Nebeský a Marie Vysoká - dělník v Budyni (zemřel v 62 letech)

12. Antonín Nebeský a Anna Peterková - Podolí

13. Josef Nebeský a Alžběta Garajová - Podolí (zemřel ve 49 letech)

14. Josef Nebeský a Marie Seligerová - Most (zemřel tragicky ve 26 letech na dole, otec Marie Seligerové zemřel v 65 letech a její dědeček Antonín Seliger zemřel rovněž v 65 letech tragicky na náměstí v Dubé poté, co jej v roce 1945 roztrhala bomba) 


01. Jiřík Nebeský a Anna - Brozánky č.p. 2 (zemřel asi v 51 letech)

02. Ludmila Nebeská a Adam Převozník - Brozánky č.p. 2

03. Jiří Nebeský a Alžběta Jakoubková - Brozánky č.p. 2 (zemřel asi v 52 letech)

04. Adam Nebeský a Marie - Brozánky č.p. 2 (zemřel asi ve 48 letech)

05. Václav Nebeský a Alžběta Butová - Hořín č.p. 7 (zemřel v 52 letech)

06. Jan Nebeský a Kateřina Bohuslavová - Semilkovice (katastrofální povodeň 29. února 1784 postihla Semilkovice, Hořín a Brozánky)

07. Václav Matěj Nebeský a Alžběta Poláková - Letky č.p. 7 (zemřel v 70 letech)

08. Jan Nebeský a Kateřina Novotná - Letky č.p. 18 (zemřel v 71 letech)

09. Jan Nebeský a Terezie Žůlová - Husinec č.p. 11 (zemřel asi v 64 letech)

10. Josef Nebeský a Alžběta Šarbochová - Husinec č.p. 11 (zemřel v 55 letech), narodili se jim dvojčata, která ale po několika dnech zemřela

11. Tomáš Nebeský a Františka Malečková - Husinec č.p. 11 (zemřel v 66 letech), syn Václav zemřel tragicky v koncentračním táboře v Sachsenhausenu v nedožitých 43 letech dne 24. února 1942

12. František Václav Nebeský a Antonie Vintrová - Řež č.p. 3

13. Jiří Nebeský - Řež č.p. 15 (zemřel v 78 letech)